Czym jest mur oporowy?

Zapewne wielu z nas zna pojęcie muru oporowego. Jednak są zapewne osoby, które chciałyby się tego dowiedzieć. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego murek oporowy to konstrukcja, która jest kluczowa w wielu projektach budowlanych. Jest koniecznością tam, gdzie występuje delikatne nachylenie skarpy. Poza funkcjonalnością stanowi on również świetny element dekoracyjny, który pomaga zorganizować estetycznie całą przestrzeń ogrodu. Zgodnie z prawem budowlanym każdy mur oporowy będzie budowlą wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę.

Gdzie można zastosować mury oporowe?

Miejsc, gdzie można zastosować murki oporowe jest kilka. W niektórych sytuacjach możemy zastosować murki oporowe wzdłuż ogrodzenia dzięki temu wzmocnimy nasyp i w pewnym sensie osłonimy ogród przed osobami przechodzącymi za ogrodzeniem zapewniając sobie prywatność. Murek oporowy jest na tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że można nasadzić na niego rośliny, które nie tylko zapewnią świetną izolację, ale będą miały również walory dekoracyjne. Murki oporowe mogą być również stosowane jako podpory dróg i kolei stabilizując teren wzdłuż drogi. Rozwiązanie takie to świetna ochrona przed powodziami. Można je zastosować w projektach inżynierii wodnej.

Zastosowanie murów oporowych, a pozwolenie

Decydując się na zastosowanie murków oporowych musimy pamiętać o konieczności pozwolenia na budowę. Mimo, iż możemy zbudować konstrukcję samodzielnie jednak powinna mieć ona maksymalnie 1,2 metra wysokości. Powyżej tej wysokości naszym projektem powinna się zająć osoba uprawniona, ponieważ konieczne jest wyliczenie odpowiedniej wartości naporu gruntu. Należy również pamiętać, że budowa muru oporowego nie może pod żadnym pozorem wpływać na sąsiedni teren. Dodatkowo budowla w żaden sposób nie może powodować osuwania się gruntu oraz zmieniać kierunku spływu wód z opadów na sąsiednią działkę.

Ceny murów oporowych

Ceny murków oporowych są niejednoznaczne, ponieważ składa się na niewiele czynników. Wpływ na to może mieć chociażby lokalizacja, rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji muru, rozmiar oraz styl. Aby poznać dokładną cenę murków oporowych warto skontaktować się z producentem ze swojego regionu. Z całą pewnością dostawcy materiałów budowlanych dostarczą nam bardziej szczegółową ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta. Ceny murków mogą ulegać zmianie w zależności od aktualnej sytuacji na rynku budowlanym.