Czy jesień to odpowiedni czas na prace remontowo – budowlane?
Jesień zdecydowanie jest czasem, kiedy chętnie realizujemy prace budowlane oraz remontowe. Korzystając tym samym z ostatnich chwil cieplejszych dni przed nadejściem zimy. Beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w obecnym budownictwie. Zastosowanie betonu jesienią może stanowić ogromne wyzwanie z powodu na stale zmieniające się warunki atmosferyczne. Jak zatem wpływają one na wykorzystywanie betonu i jak długo schnie beton jesienią?
Jakie czynniki wpływają na schnięcie betonu jesienią?
Temperatura powietrza
Zdecydowanie jednym z wielu ważnych czynników pogodowych, które wpływają na schnięcie betonu jest temperatura powietrza. Jesiennie temperatury znacznie spowalniają proces wiązania betonu. Idealna temperatura betonowania wynosi około 15-20 stopni. Jednak, gdy spada ona poniżej 10 stopni reakcje chemiczne w betonie znacznie zwalniają.
Wilgotność powietrza
Kiedy temperatura spada zazwyczaj mamy do czynienia również ze spadkiem wilgotności powietrza. Również jest to czynnik, który wpływa negatywnie na schnięcie betonu. Duża wilgotność powoduje, że proces odparowywania wody z betonu jest znacznie wolniejszy.
Opady deszczu
Deszcz również może okazać się problematyczny, ponieważ mokry beton jest wrażliwy na nadmiar wody. W sytuacji, kiedy wylewka zostanie wystawiona na działanie opadów przed związaniem może dojść do uszkodzenia powierzchni, rozmywania betonu lub osłabienia jego struktur. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie świeżo wylanego betonu przed deszczem.
Długość jesiennych dni
Kolejnym ważnym czynnikiem jest długość dnia. Betonowanie przy spadających temperaturach może okazać się ryzykowne. Chłodne noce mają negatywny wpływ na proces wiązania betonu i wymagają od nas odpowiedniego zabezpieczenia betonu, np. matami izolacyjnymi lub jego podgrzewania.
Nowoczesne zbrojenia budowlane
Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie zbrojeń budowlanych są zbrojenia kompozytowe. Zyskują one ciągle na popularności, a przemawia za tym ich odporność na korozję. W porównaniu do zbrojeń stalowych są one również znacznie lżejsze. Najczęściej stosowanymi obecnie materiałami są włókna szklane, węglowe oraz aramidowe.
Jak przyspieszyć schnięcie betonu jesienią?
Mimo, iż nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne jesienią to istnieje kilka sposobów, by przyspieszyć wiązanie betonu podczas chłodniejszych dni.
Stosowanie dodatków szybkowiążących
Obecny rynek oferuje dodatki, które wspomagają wiązanie betonu nawet w niskich temperaturach. Stosowanie ich może skrócić czas schnięcia oraz pomóc uniknąć problemów związanych z długim dojrzewaniem betonu.
Zastosowanie cieplejszej wody w betonowej mieszance
Użycie w mieszance betonowej cieplejszej wody w temperaturze 20-30 stopni może pozytywnie wpłynąć na utrzymanie odpowiedniej do związania temperatury.
Termiczne zabezpieczenie
Zapewnienie betonowi odpowiedniej izolacji termicznej pomaga utrzymać ciepło. Jest to pomocne zwłaszcza w sytuacji chłodnych nocy. Takie zabezpieczenie wpłynie również na ochronę betonu przed opadami deszczu.
Jak długo schnie beton jesienią?
Czas schnięcia betonu w jesiennych warunkach wydłuża się. Temperatury poniżej 10 stopni mogą spowodować znaczny spadek wiązania betonu. Czas, kiedy beton osiągnie pełną wytrzymałość uzależniony jest od warunków pogodowych oraz zastosowanych środków zaradczych.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie wylewki betonu posiadamy szereg skutecznych rozwiązań, które mimo warunków pogodowych zapewniają skuteczne prace remontowo-budowlane. Nasz beton to mieszanki najwyższej jakości. Dzięki nim powstają stabilne i trwałe konstrukcje.